Tidningsutgivarna är en branschorganisation som arbetar för fria och konkurrenskraftiga medier för ett öppet och demokratiskt samhälle

Juridik och Etik

Marknadsinsikt

kompetens

Opinion

OPINION

KONTAKTPERSON

Har du frågor eller funderingar som rör Opinion? Ta gärna kontakt med mig!


Per Hultengard nyPer Hultengård

VD
Tel: 08-692 46 46
Mobil: 070-815 75 29
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.


Betänkandet (SOU 2006:98) "Ytterligare rättssäkerhetsgarantier vid användandet av hemliga tvångsmedel m m"


Svenska Tidningsutgivareföreningen (Tidningsutgivarna) som har getts tillfälle att yttra sig över rubricerat betänkande får härmed anföra följande.

1) Ytterligare rättssäkerhetsgarantier behövs

I betänkandet föreslås åtgärder för att stärka enskildas rättssäkerhet vid användandet av hemliga tvångsmedel, till exempel teleavlyssning och teleövervakning. Mera konkret handlar det om att en särskild underrättelseskyldighet
skall gälla gentemot enskilda personer som påtagligt berörts vid användandet av hemliga tvångsmedel i brottsutredningar och om att en Säkerhets- och integritetsskyddsnämnd med stark parlamentarisk anknytning skall inrättas för att granska hur hemliga tvångsmedel använts.

Tidningsutgivarna anser att det finns ett klart behov av att stärka enskildas rättssäkerhet vid användningen av tvångsmedel. Åtgärderna innebär stora risker för intrång i enskildas integritet och för att rättssäkerheten åsidosätts, och de måste därför vara föremål för genomlysning. Om de olika förslag om en utökad användning av tvångsmedel, t ex hemlig rumsavlyssning ("buggning"), som diskuterats de senaste åren skulle genomföras blir behovet dessutom än mer påtagligt.

2) Förslagen legitimerar ej en utökad tvångsmedelsanvändning

Tidningsutgivarna vill dock understryka att förslagen på intet sätt kan användas som argument för att legitimera - och eventuellt genomföra - de aktuella förslagen om utökad tvångsmedelanvändning. I den föreslagna lagtexten anges till exempel att den tilltänkta nämnden skall utöva tillsyn över verksamhet där det förekommer "hemlig rumsavlyssning", trots att något beslut ännu inte fattats om att tillåta detta tvångsmedel. Tidningsutgivarna finner det mycket anmärkningsvärt att i betänkandet på detta sätt föregripa riksdagens beslut.

Med denna reservation tillstyrker Tidningsutgivarna förslagen om en särskild underrättelseskyldighet till enskilda om användning av hemliga tvångsmedel och om inrättande av en Säkerhets- och integritetsskyddsnämnd. Tidningsutgivarna har därutöver följande kommentarer.

3) Den särskilda underrättelseskyldigheten

Förslaget innebär att andra än de som redan är föremål för åtal - d v s misstänkta som inte åtalas och andra än misstänkta - som berörts av tvångsmedelsanvändning skall underrättas om detta.

Tidningsutgivarna anser förslaget angeläget. Som framhålles i betänkandet (s 78) ligger mycket av skyddet mot missbruk av tvångsmedel i att den drabbade är eller blir medveten om åtgärden och kan få den prövad. På grund av hemlighållandet kring telefonavlyssning omöjliggörs dock en sådan bevakning från medborgarnas sida och det gäller även den kontroll som den allmänna opinionen kan utöva genom massmedia. Tidningsutgivarna vill dock framhålla att ytterligare ett sätt att stärka den enskildes rättssäkerhet är att avskaffa den kvalificerade sekretessen vid hemlig telefonavlyssning och teleövervakning, så att meddelarfriheten i angelägna fall kan ges företräde. Tidningsutgivarna förordar att förslaget kompletteras på denna punkt.

4) Säkerhets- och Integritetsskyddsnämnden

Tidningsutgivarna vill understryka vikten av att den tilltänkta Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden ges en mycket stark parlamentarisk anknytning och tillstyrker därför förslaget om att ledamöterna - vid sidan av ordförande och vice ordförande som skall ha varit ordinarie domare eller ha liknande juridisk erfarenhet - skall utses bland personer som föreslagits av partigrupperna i riksdagen.

Tidningsutgivarna tillstyrker också förslaget om att nämnden skall ha obegränsad insyn i den verksamhets diarier, register och arkiv som den granskar eller inspekterar

5) Meddelarfrihet och sekretess

Tidningsutgivarna tillstyrker förslaget om att i en enda bestämmelse uttömmande reglera den sekretess som skall gälla hos nämnden för uppgifter den erhåller i sin granskningsverksamhet och att den sekretessen inte skall vara mera omfattande än hos den myndighet som nämnden erhåller uppgifterna från. Som ovan angetts förordar dock Tidningsutgivarna att meddelarfriheten i vissa fall skall ges företräde vid tvångsmedelsanvändningen.

Stockholm den 6 februari 2007

Pär Fagerström
Ordförande

Per Hultengård
Direktör Share Link:
Bookmark Google Yahoo MyWeb Del.icio.us Digg Facebook Myspace Reddit Ma.gnolia Technorati Stumble Upon