Tidningsutgivarna är en branschorganisation som arbetar för fria och konkurrenskraftiga medier för ett öppet och demokratiskt samhälle

Juridik och Etik
Marknadsinsikt
kompetens
Opinion

OPINION

KONTAKTPERSONER

Har du frågor eller funderingar som rör Opinion? Ta gärna kontakt med mig!



Jeanette_Gustafsdotter_50Jeanette Gustafsdotter
VD


Tel: 08-692 46 90
Mobil: 070-624 45 56
E-post: jeanette.gustafsdotter@tu.se


Skriv ut sidan

TU och lokalpressen

DN Debatt 4 mars 2008, Anna Serners svar på Mats Bergstrands krönika den 25 februari. TIDNINGSUTGIVARNAS NYA VD Anna Serner anser att jag är ute och cyklar när jag varnar för att övergången från papper till nät kan stå landsortstidningarna dyrt:

"Ryktet om lokalpressens död är betydligt överdrivet. Mats Bergstrand påstod i DN 25/2 att i takt med att lokalpressens pappersupplaga sjunker så kommer även de lokala nyhetssajterna förlora sina läsare till förmån för nationellt kända nättidningar. Grunden för denna tes är en amerikansk Harvard-studie som Bergstrand drar slutsatser från för den svenska marknaden, där lokala sajter förlorar till förmån för ex CNN.com. Svensk lokalpressmarknad är väsensskild från den amerikanska, slutsatserna blir därför direkt felaktiga. Och ska man jämföra sig med internationella sajter som CNN.com får man nog anse att alla svenska sajter är lokala. Det skulle innebära att det inte är ett lokalpressperspektiv man ska ta utan att den nationella pressen är under press.
Svensk lokalpress har i snitt en hushållstäckning på sin hemmamarknad som man drömmer om i USA. Skälen till detta är en större medvetenhet i Sverige hos läsarna om tidningens varumärke och tidningarnas tidiga nätnärvaro som har skapat en stark relation och mycket interaktivitet.
Sedan 2005 har de lokala tidningarna i Sverige tappat 3 procent i räckvidd på pappersupplagan men ökat 20 procent på nätet. Ökningen av räckvidden på nätet har nu planat ut i takt med att nätet mognar, vilket man kan förvänta sig.
Glädjande siffror för den som fortsatt tror att lokalpressen spelar en viktig roll på hemmamarknaden och en stor roll för åsiktsmångfalden i Sverige."

NÅGOT FÖRVÅNANDE är det att TU-basen närmast verkar förtjust över att slå fast att det är den nationella pressen, inte den lokala, som är under press. En signal till Dagens Industri som vill lämna TU därför att de ser Tidningsutgivarna som ett organ enkomt för landsortstidningarna. För mig föreligger här inget motsatsförhållande mellan land och stad. Den nationella pressens situation är väl känd. Vi simmar alla i samma båt, för att låna ett gammalt Refaat El-Sayed-citat. Undersökningen jag refererade visade på en läsarström från lokaltidningarna till nationella medier. TU:s hypotes att strömmen för svensk del går vidare till internationella sajter hjälper inte lokalpressen.
Även i USA, som var tidigare i startgroparna när det gäller nätsatsningar, ökade besöken på de lokala sajterna inledningsvis ordentligt. Det blir lätt så när utgångsläget är noll. Från 2005 har trenden dock vänt. Att svensk lokalpress enligt Serner är så annorlunda att motsvarande utveckling är otänkbar för oss låter som en härlig glädjekalkyl. Vi ska nog ändå inte göra oss av med livbåtarna.

Mats Bergstrand, mats.bergstrand@dn.se
Dela länk:
Bookmark Google Yahoo MyWeb Del.icio.us Digg Facebook Myspace Reddit Ma.gnolia Technorati Stumble Upon