Tidningsutgivarna är en branschorganisation som arbetar för fria och konkurrenskraftiga medier för ett öppet och demokratiskt samhälle
Har du frågor eller funderingar som rör Marknadsinsikt? Ta gärna kontakt med någon av oss!
Fredrik Rogberg
Analyschef
Tel: 08-692 46 08
Mobil: 070-957 40 32
fredrik.rogberg@tu.se
Bodil Gidlund
Webbredaktör dagspress.se
Tel: 08-692 46 45
Mobil: 070-823 07 67
bodil.gidlund@tu.se
AOL köper The Huffington PostDen 7 februari blev det klart att AOL (America Online) köper The Huffington Post för 315 miljoner dollar, rapporterar Business Wire. Köpet innebär att AOL nu blir ännu starkare på den amerikanska marknaden. I och med köpet kommer Arianna Huffington, grundaren till The Huffington Post, att leda en nybildad grupp av sajter kallad The Huffington Post Media Group. I gruppen ingår bland annat sajter som Engadget, TechCrunch, Moviefone, MapQuest, Black Voices, PopEater, AOL Music, AOL Latino, AutoBlog, Patch, StyleList med flera.
Man räknar med att den nya mediegruppen månatligen kommer att nå ut till 117 miljoner amerikaner, och globalt till 270 miljoner personer. Detta medför bland annat att gruppen får en unik position när det gäller framtida annonsering. Sajten The Huffington Post startades 2005, och har blivit en av de mer inflytelserika och snabbast växande sajterna i USA. Idag har den 25 miljoner unika besökare per månad. I och med att AOL köper The Huffington Post, hoppas båda parter dra nytta av AOLs organiserade infrastruktur i kombination med The Huffington Posts kreativa syn på digitalt innehåll och sociala medier, inte bara på de vanliga webbsajterna utan också i mobilen, på surfplattor, i video och andra digitala kanaler. Enligt brittiska The Guardian, är köpet ett av flera exempel på hur den amerikanska marknaden nu hittar nya vägar för framtidens digitala medier.
|