Tidningsutgivarna är en branschorganisation som arbetar för fria och konkurrenskraftiga medier för ett öppet och demokratiskt samhälle
Har du frågor eller funderingar som rör Marknadsinsikt? Ta gärna kontakt med någon av oss!
Fredrik Rogberg
Analyschef
Tel: 08-692 46 08
Mobil: 070-957 40 32
fredrik.rogberg@tu.se
Bodil Gidlund
Webbredaktör dagspress.se
Tel: 08-692 46 45
Mobil: 070-823 07 67
bodil.gidlund@tu.se
Mobilen, användarna och pengarnaDen 2 oktober arrangerar vi ett halvdagsseminarium om mobilen, användarna och pengarna. Mobilen har på många sätt förändrat villkoren för mänsklig kommunikation och informationsinhämtning. Och därmed de grundläggande förutsättningarna för att driva medieföretag. Eller? Trots att det länge har talats om mobilen som mediekanal har utvecklingen på många sätt gått ganska långsamt. Enligt de årliga SOM-mätningarna har nyhetskonsumtionen i mobilen har i princip stått still sedan 2006, och annonseringen i mobilen stod 2008 för blygsamma en promille av den totala reklamkakan. Det är uppenbart att det finns grundläggande frågor som fortfarande inte har besvarats när det gäller mobilen som mediekanal. Frågor om vilka behov mobilen fyller, vilken roll nyheter kan spela i det mobila flödet - och varifrån pengarna ska komma. Talare: Arvid Engström (Mobile Life), Erik Kruse (Ericsson), Jan Laurén (Mktmedia), Johan Rosén (Street Media 7), Otto Sjöberg (TV4 Expressen Mobilab), Oscar Westlund (Dagspresskollegiet, Göteborgs Universitet). Tid: Fredag 2 oktober kl 9-12 Plats: Talarforum, Norr Mälarstrand 6. Pris: 500 kronor (deltagare på TU:s branschdagar går gratis). Anmälan: Skicka ett mejl till Jon Goland eller ring på 0733-20 90 60. *** PROGRAM:
9:00-9:15 Intro – Jon Goland, TU Innovation och utveckling 9:15-10:30 Block 1: Mobilen och användarna Innovation för ett mobilt liv - Arvid Engström, Mobile Life Mobile Life arbetar med metoder som etnografiska studier och associativ design för att ta fram en ny generation av meningsfulla tjänster för människors mobila liv. Satsningen är ett samarbete mellan Stockholms Universitet, Interactive Institute, SICS och telekombranschen. Vem vill ha nyheter i mobilen? – Oscar Westlund, Göteborgs Universitet Oscar Westlund på Dagspresskollegiet vid Göteborgs universitet har under flera år forskat på fenomenet nyheter i mobilen, med särskilt fokus på attityder och användningsmönster. 2009 har han bland annat skrivit kapitlet mobil.framtid.nu? i den årliga SOM-boken (Samhälle, Opinion, Media) där han bland annat analyserar den typiske mobile nyhetskonsumenten. Vilket medieinnehåll fungerar i mobilen? - Otto Sjöberg, TV4 Expressen Mobilab Otto Sjöberg är vd för TV4:s och Expressens mobila utvecklingsbolag Mobilab. Under 2009 har Mobilab lanserat tjänster som Allsvenskan i mobilen och den mobila Väderkanalen. 10:30-10:45 Kaffe 10:45 – 12:00 Block 2: Mobilen och pengarna Vilka betalmodeller behövs för att den mobila kanalen ska bli lönsam? – Erik Kruse, Ericsson Erik Kruse, Strategic Marketing Manager på Ericsson, har under en längre tid arbetat med att undersöka globala konsumentvanor och har bland annat skrivit boken A Journey To the 3d Place om early adopters. Så kan medier i mobilen bli en attraktiv annonskanal - Johan Rosén, Street Media 7 Street Media 7 arbetar med omvärldsanalys och produktutveckling gällande mobil marknadsföring, med fokus på samverkan mobilt-print-sociala medier. Johan Rosén har bland annat genomfört studien ”Vad tycker konsumenten om mobil marknadsföring?”. Flera små intäkter blir en stor affär – Jan Laurén, Mktmedia Jan Laurén ansvarar för Mktmobil, en ny mobilstatsning inom Mktmedia som samlar 47 svenska dagstidningar. Mktmobil har nyligen sjösatt en ny gemensam plattform för utveckling av lönsamma tjänster och annonsformat i den mobila kanalen.
|