Tidningsutgivarna är en branschorganisation som arbetar för fria och konkurrenskraftiga medier för ett öppet och demokratiskt samhälle

Juridik och Etik
Marknadsinsikt
kompetens
Opinion

MARKNADSINSIKT

KONTAKTPERSONER

Har du frågor eller funderingar som rör Marknadsinsikt? Ta gärna kontakt med någon av oss!



Fredrik_Rogberg_50_50Fredrik Rogberg
Analyschef

Tel: 08-692 46 08
Mobil: 070-957 40 32
fredrik.rogberg@tu.se



Bodil_Gidlund_50_50Bodil Gidlund
Webbredaktör dagspress.se

Tel: 08-692 46 45
Mobil: 070-823 07 67
bodil.gidlund@tu.se


Skriv ut sidan

TU gör det enklare och säkrare att använda QR-koder

QR-koder har kommit starkt den senaste tiden. QR-koder i annonser, redaktionell text och i tidningens egen marknadsföring ger möjlighet till interagerande, mervärde och fördjupande relationer. Här kan tidningen ge läsaren helt nya upplevelser och vägar att tillägna sig tidningen. Relationen till annonsörer kan både fördjupas och breddas. Strukturen är redan på plats och det finns billiga verktyg att använda.

Nu vill TU underlätta för tidningar som vill arbeta strategiskt med QR-koder mot både annonsörer och läsare. Därför har vi tagit fram en egen QR generator som skapar säkra QR-koder, testtryckt olika varianter och sammanställt rekommendationer samt listat några förslag på upplägg både för annons- och redaktionella sammanhang. Allt finns samlat på qr.tu.se!

Dela länk:
Bookmark Google Yahoo MyWeb Del.icio.us Digg Facebook Myspace Reddit Ma.gnolia Technorati Stumble Upon