Tidningsutgivarna är en branschorganisation som arbetar för fria och konkurrenskraftiga medier för ett öppet och demokratiskt samhälle

Skriv ut sidan

Arena reklam för att nå unga vuxna läsare i Falun

Falu Kuriren Arena - en arena för innebandy. Arenan som döpts till tidningens namn har inneburit att Falu Kurirens namn dagligen nämns av många unga och deras föräldrar.

fk_arena_250pxBAKGRUND
Innebandyn är en stor sport bland ungdomar i Falun. Arenan där matcherna spelas är Sveriges näst bästa efter Globen, och till varje match kommer runt 2000 åskådare, de flesta i tjugoårsåldern. Falun har två elitserielag i innebandy, herr och dam, plus många, många lag för barn och ungdom.
Sedan tidigare satsar tidningen på sponsring till idrottsverksamhet, mest på de två elithockeylagen Leksands IF och IFK Mora. I diskussionerna om vad man skulle satsa på vad gäller innebandyn kom märken på kläder, banderoller och liknande insatser upp.

Arenan är nybyggd, och det var inför namndopet på Arenan som Dalarnas Tidning hakade på, eller Falu Kuriren speciellt. Ansvariga för arenan önskade ett namn som tydligt skulle visa var arenan är belägen. Därför nappade man direkt på tidningens erbjudande om att döpa arenan till tidningens namn.

BESKRIVNING
Idén är att tidningen ska uppmärksammas och bli ett vardagsuttryck bland barn, ungdom och ungavuxna från 6 till 25 år. Plus deras föräldrar och kompisar.
Namnet står ovanför entrén, på spelarnas tröjor och overaller, matchblad etc. Det följer med i bilder av händelser på arenan, som även är en plats för olika evenemang.

RESURSER
Normalt sponsrar tidningen med annonsplats och hjälp med marknadsföring. Detta att betala en summa för en fast plats är ett nytt grepp. Falu Kuriren betalar årligen motsvarande sex tidningssidor för att upplåta tidningsnamnet till arenan.

RESULTAT
Det är en helt fantastisk exponering, berättar Petra Bjernulf, privatmarknadschef. Effekten är att varumärket kommit på ungdomarnas läppar, och det till ett lågt pris. Inte en ung människa i Falun undgår att nämna arenan vid namn ofta, därför att där händer det något för ungdom. Någon undersökning av värdet för varumärket har inte gjorts, men det kan vara något på gång eftersom Petra engagerat Falu Högskolas Sport managementutbildning för att göra ett projektarbete om arenanamnet.
Men Petra gör tillsammans med andra inom tidningens marknadsavdelning bedömningen att man nått ut till väldigt många i åldersgruppen, där man normalt har haft svårt att nå in.

Enda kritiska rösterna kommer inifrån tidningen. Sportredaktionen har varit kritisk till namnet, eftersom man känner oro över att tappa sitt oberoende inför läsarna när det jobbar i arenan då de kopplas ihop med arenanamnet som part i målet när de kommenterar matcherna.

Text: Torbjörn Uhlin

KONTAKTPERSON:
Petra Bjernulf, Privatmarknadschef, petra.bjernulf@daltid.se, tel 023-93575

Ladda ner Falu Kuriren Arena grafisk profil. 303.57 Kb

Dela länk:
Bookmark Google Yahoo MyWeb Del.icio.us Digg Facebook Myspace Reddit Ma.gnolia Technorati Stumble Upon